Dieta według grupy krwi – wyzwanie podjęte!

Mimo studiowania technologii żywności i żywienia człowieka i ułożenia “miliona” diet, nigdy nie rozpatrywaliśmy na studiach diety pod kątem grupy krwi. Uczono nas co jeść, jak żywność wpływa na organizm, jakie są diety i jak ułożyć dietę. Bodźcem do ułożenia diety zawsze był jakiś cel: zrzucenie wagi, przytycie, wyeliminowanie alergenu przy zachowaniu odpowiednich proporcji makro i mikroelementów czy uzupełnienie niedoborów. Układanie diety pod grupę krwi brzmiało jak fanaberia, aż do dziś!

dieta według grupy krwi

Dawid ma wieczny katar. Ostatnimi czasy nasilił się, więc postanowiliśmy pójść do apteki:
– Poprosimy coś na katar
– Zatoki? – pyta farmaceutka
– Tak, tak mnie męczą! Od roku mam katar! 
– A czy przypadkiem nie ma Pan grupy krwi 0? 
– Taaaak… 
– Zła dieta. Mówię Panu, zła dieta. Źle się Pan odżywia. 
Wyobraź sobie naszą konsternację!
– Jest Pan w wieku moich synów. Też mają grupę krwi 0. Odpowiednia dieta i nie pamiętam, kiedy wzięli choćby pół tabletki na cokolwiek. 

Zaskoczyło nas to! Po przyjściu do domu postanowiliśmy sprawdzić co możemy jeść, a czego powinniśmy unikać według naszych grup krwi. Nasze diety totalnie się wykluczają! Masakra!

Okazuje się, że osoba z grupą krwi AB, czyli ja, nie może jeść: kurczaka, serów pleśniowych, mleka krowiego, kaszy gryczanej, bananów, pomarańczy, czarnej herbaty – wszystko to, co lubię najbardziej, i co właściwie jem na co dzień! A także oleju rzepakowego i słonecznikowego. Czyli smażyć możemy tylko na oliwie z oliwek.

Osoba z grupą krwi o, czyli Dawid, nie może jeść: jeżyn i pomarańczy, kapusty, ziemniaków, brukselki, kalafiora, czarnych oliwek, żadnych zbożowych, żadnego nabiału, ani keczupu. Koszmar!

Nie mniej, chcemy podjąć wyzwanie i spróbować żywić się zgodnie z naszą grupą krwi. Zobaczymy, czy faktycznie będziemy czuć się tak dobrze, jak zapewniała farmaceutka. Ze względu na ogromne różnice w naszej diecie, trochę czasu zajmie nam dopasowanie menu tak, abyśmy nie musieli gotować totalnie dwóch, różnych dań.

Eliminacja z diety praktycznie wszystkich mięs, pieczywa i nabiału zdecydowanie będzie dla nas wyzwaniem. A dla mnie najtrudniejsza będzie rezygnacja z moich ukochanych pomarańczy.

 

Jeśli jesteś ciekawa co możesz jeść, a czego powinnaś unikać według swojej grupy krwi, polecam te linki: grupa krwi A, grupa krwi B, grupa krwi AB, grupa krwi O.

 

komentarze

(Visited 2 times, 1 visits today)