Jak rozplanować wydatki podczas remontu + tabelka xls do pobrania!

Kiedy postanowiliśmy kupić mieszkanie od razu wiedziałam, że rynek wtórny nie wchodzi w grę! Staram się nie wierzyć w przesądy, jednakże kupując mieszkanie używane nigdy nie wiadomo kto w nim mieszkał i jakie panowały w tym mieszkaniu emocje. Zależało mi też na urządzeniu tego mi3eszkania od A do Z po swojemu! Włącznie z panelami, których nie chciałoby mi się zrywać po nabyciu mieszkania z rynku wtórnego.

Jak rozplanować i kontrolować wydatki podczas remontu

Remont zawsze pochłania masę pieniędzy! Kiedy brakuje nam środków na urządzenie mieszkania tak jak sobie wymarzyliśmy, zadowalamy się półśrodkami oraz rozwiązaniami czasowymi. Z doświadczenia wiem, że coś, co ma być na chwilę – pozostaje na zawsze! A przynajmniej na 10 lat – do następnego remontu. Nam zależało na tym, aby mieszkanie urządzić od razu tak, jak chcemy, aby móc się nim cieszyć na 100%!

W tym celu stworzyłam w excelu arkusz z naszymi wydatkami. Wygląda niepozornie, może nawet śmiesznie, ale daje nam pełną kontrolę nad budżetem oraz tym co wybraliśmy.

koszt-urzadzenia-mieszkania-mns1

Funkcje arkusza

W arkuszu ustawiłam funkcje, które na bieżąco pokazują nam:
– jakim budżetem dysponujemy
– ile kosztuje nas urządzenie mieszkania i poszczególnych pomieszczeń

Kiedy już coś zakupimy, od razu zaznaczamy to sobie w arkuszu. Dzięki temu wiemy, ile jeszcze zostało nam pieniędzy, co już mamy, gdzie musimy coś przyciąć lub urządzić skromniej.
Widząc co potrzebujemy, możemy też rozplanować wydatki w czasie – skupić się na najpotrzebniejszych rzeczach.

Do naszego arkusza dodałam jeszcze jedną pozycję: linki! Z postu o wykorzystywaniu moodboardów w urządzaniu mieszkania wiesz, że wszystko co planuję kupić do mieszkania wyszukuję w internecie. Nieważne czy są to krzesła, szafki kuchenne czy lampa – wklejam link interesującego mnie produktu w odpowiednią komórkę, przez co unikam miliona pozapisywanych zakładek, które nic mi nie mówią.

Jak widzisz, w arkuszu są też komórki cena za 1m/szt oraz ile potrzeba. Kiedy znajdę, np. panele, wpisuję ich cenę za metr oraz metraż pomieszczenia, przez co od razu wiem ile wyniesie mnie podłoga w danym pomieszczeniu. BOSKO! Takie powiązania stworzyłam też dla krzeseł.

koszt-urzadzenia-mieszkania-salon

Jeśli zakupiliśmy już daną rzecz, zaznaczam ją w komórce wydane (podświetlona na niebiesko) i zaznaczam na szaro daną rzecz. Dzięki temu wiemy co już mamy, ile ubyło nam z budżetu i ile nam jeszcze pozostało pieniędzy do wydania.
Dlaczego to jest takie super? Ponieważ część zakupionych produktów przyjdzie do nas za jakiś czas, kiedy magazyny sklepów skompletują zamówienie. Nie dość, że nie mamy tych rzeczy fizycznie w domu, to jeszcze będą musiały troszkę poczekać na ich zamontowanie. Ja jestem wzrokowcem – także nie wystarczy mi świadomość, że te meble już są. Ja muszę to widzieć w arkuszu, a w ramach wątpliwości, czy, np. dane płytki będą do nich pasować – mogę szybko wejść w ich link.

koszt-urzadzenia-mieszkania-kupione

Zdarza się też, że po zakupie czegoś robimy zwrot do sklepu. Rozmyśliliśmy się, albo zmieniła nam się koncepcja. Każdą taką zmianę zaznaczamy w arkuszu, przez co dokładnie wiemy na czym stoimy i co faktycznie mamy. Kupując panele do wszystkich pomieszczeń na raz, wszystkie płytki, meble kuchenne i łazienkowe, blaty i fronty – łatwo jest się pomylić co już mamy, co oddaliśmy, a co kupiliśmy w zamian.

 

Ten plik jest  dla nas mega ułatwieniem! Nie tylko mamy wszystko pod kontrolą, ale odchodzi nam przy nim dużo niepotrzebnego stresu i nerwów.

[eltdf_button size=”” type=”” text=”plik do pobrania” custom_class=”” icon_pack=”font-awesome” fa_icon=”” link=”http://mynaswoim.pl/wp-content/uploads/2016/11/Koszt-urządzenia-mieszkania_mynaswoim.xlsx” target=”_self” color=”” hover_color=”” background_color=”” hover_background_color=”” border_color=”” hover_border_color=”” font_size=”” font_weight=”” margin=””]

 

(Visited 2 970 times, 1 visits today)