Zapisy z budżetu domowego LUTY 2019 – do pobrania

Nowy miesiąc, nowy budżet, aż chciałoby się powiedzieć – nowa ja!

Niedługo minie rok jak prowadzimy zapisy z budżetu domowego. Przez ten rok uczyliśmy się systematyczności w prowadzeniu zapisów, uczyliśmy się naszego domu – na co wydajemy pieniądze, na jak długo wystarczą nam zakupione produkty. To był rok poznawania i wyrabiania nawyków.

Analizując wydatki ze stycznia dochodzę do wniosku, że jeszcze nigdy tak świadomie nie gospodarowaliśmy pieniędzmi. Nie odmawialiśmy sobie przyjemności – a zaczęliśmy zachowywać w nich umiar.

W roku 2019 chciałabym pójść o krok dalej! Na daną kategorię nałożyć taki budżet, którego nie będę mogła przekroczyć. Gospodarować tylko taką kwotą, jaką na to przekażę, aby nie na końcu miesiąca a na początku – wiedzieć ile zaoszczędzę.

 

A dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z budżetem domowym – poniżej przedstawiam krótki opis jak należy go wypełniać.

 

Zapisy z budżetu domowego – styczeń 2019 do pobrania

 

O arkuszu zapisy z budżetu domowego

Arkusz powstał w celu poznania swoich wydatków i swoich zwyczajów zakupowych. Dzięki niemu zobaczycie jak często kupujecie pewne produkty, ile wydajecie na poszczególne kategorie i ile jesteście w stanie realnie odłożyć pieniędzy.

 

Dlaczego to takie ważne aby znać swoje zakupowe zwyczaje

Nigdy nie wiemy co przyniesie przyszłość, dlatego zawsze powinniśmy mieć odłożoną pewną kwotę pieniędzy na czarną godzinę. W naszym przypadku, niedawno taką czarną godziną był wypadek samochody, który pochłonął bardzo dużo pieniędzy. Dzięki oszczędnościom mogliśmy uniknąć zapożyczenia się w banku – czego unikamy jak ognia!
Mamy taką niepisaną zasadę między sobą, że nigdy nie weźmiemy żadnego kredytu.

 

Jak wypełniać zapisy z budżetu domowego

Zapisy podzielone są na dwie części.
Część po prawej stronie służy do zapisywania wszystkich wydatków. U nas to wygląda tak, że zapisujemy kategorie zakupowe, które są dla nas szczególnie istotne i każdy rachunek/część rachunku przypisujemy odpowiedniej kategorii.
Kiedy robimy zakupy spożywcze – w tym część produktów jest dla psa – w kategorię “żarcie psa” wpisujemy ile na niego wydaliśmy, a w kategorii jedzenie wpisujemy pozostałą kwotę z rachunku.

Nasze stałe kategorie to:
Jedzenie
Alkohol
Leki
Ubrania
Kosmetyki
Higiena
Dom

W ciągu miesiąca mamy też kilka wydatków nieplanowanych, jak, np. czyjeś wesele, zakup sprzętu elektronicznego, wyjście do teatru. Tworzymy wtedy dodatkowe kategorie o takich nazwach.
Wszystkie wydatki wypisujemy po przecinku, aby na koniec miesiąca łatwo było je wszystkie zsumować.

Część po lewej stronie to podsumowanie miesiąca.
Piszemy tam wszystkie opłaty stałe jakie musimy wykonać w danym miesiącu, wszystkie zobowiązania finansowe, ich kwotę i odhaczamy, kiedy opłata została wykonana. Dzięki temu mamy pewność, czy nie zalegamy z opłatami.

Do naszych opłat stałych należą, m.in:
Telefon Asi
Telefon Dawida
Internet
Karnet na siłownię
Czynsz
Prąd
Fryzjer Dawida
6 liquidów

Poniżej spisujemy sumę jaką wydaliśmy na daną kategorię. Dzięki prowadzeniu zapisów przez kilka miesięcy wiemy już ile wydajemy pieniędzy na jedzenie chociażby w różnych porach roku. To daje nam też informację ile pieniędzy w poszczególnych porach roku możemy zaoszczędzić.
Wszystkie wydatki nieplanowane, to tak naprawdę nasze przyjemności. Nie odmawiamy ich sobie, ale staramy się kontrolować aby nie przegiąć. Prowadzenie tej kategorii radykalnie przyczyniło się do zwiększenia naszych oszczędności. Zobaczyliśmy ile pieniędzy marnujemy na głupoty. Teraz zakupy robimy zdecydowanie bardziej świadomie, zastanawiamy się, czy na pewno potrzebujemy tego produktu.

Na samym końcu robimy podsumowanie zysków i strat.
Sumujemy nasze dochody, sumujemy wydatki i sprawdzamy ile zaoszczędziliśmy (lub nie) w danym miesiącu.

 

Więcej o naszych sposobach na oszczędzanie pieniędzy przeczytasz tu:
Jak oszczędzać pieniądze na rachunkach za wodę
Jak oszczędzać pieniądze na rachunkach za prąd
Jak oszczędzamy pieniądze nie rezygnując z zachcianek
Co się dzieje z naszymi pieniędzmi po wypłacie

 

Informacje dodatkowe:
Zapisy zostały wykonane w formacie A4 i taki zalecam drukować
Nie ma możliwości zmiany kolorystyki arkuszu

 

pobierz plik: zapisy z budżetu domowego luty 2019

(Visited 359 times, 1 visits today)