Zapisy z budżetu domowego MARZEC 2019 – do pobrania

Luty to zdecydowanie mój ulubiony miesiąc jeśli chodzi o prowadzenie zapisów z budżetu domowego! Zawsze to trzy dni mniej na wydawanie pieniędzy, a więc trzy dni więcej na oszczędzanie.
Niby trzy dni różnicy nie robią, zakupy, których nie zrobiło się w lutym będzie trzeba zrobić w marcu, ale dla widok mniejszej wydanej kwoty zawsze cieszy moje oko.

Zapisy z budżetu domowego MARZEC 2019 – do pobrania

Luty zdecydowanie był dla nas łaskawy w wydatkach. Mimo walentynek i tłustego czwartku – nie daliśmy ponieść się zakupowemu szaleństwu, dzięki czemu nasz budżet nie ucierpiał.
Muszę też przyznać, że odkąd powadzimy zapisy jestem szalenie dumna z Dawida, ile udaje mu się oszczędzić pieniędzy w ciągu miesiąca! Jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem jego finansowej organizacji. Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że prowadzenie zapisów z budżetu domowego to był strzał bardziej niż w dziesiątkę.

 

Jak wypełniać zapisy z budżetu domowego

Zapisy podzielone są na dwie części.
Część po prawej stronie służy do zapisywania wszystkich wydatków. U nas to wygląda tak, że zapisujemy kategorie zakupowe, które są dla nas szczególnie istotne i każdy rachunek/część rachunku przypisujemy odpowiedniej kategorii.
Kiedy robimy zakupy spożywcze – w tym część produktów jest dla psa – w kategorię “żarcie psa” wpisujemy ile na niego wydaliśmy, a w kategorii jedzenie wpisujemy pozostałą kwotę z rachunku.

Nasze stałe kategorie to:
Jedzenie
Alkohol
Leki
Ubrania
Kosmetyki
Higiena
Dom

W ciągu miesiąca mamy też kilka wydatków nieplanowanych, jak, np. czyjeś wesele, zakup sprzętu elektronicznego, wyjście do teatru. Tworzymy wtedy dodatkowe kategorie o takich nazwach.
Wszystkie wydatki wypisujemy po przecinku, aby na koniec miesiąca łatwo było je wszystkie zsumować.

Część po lewej stronie to podsumowanie miesiąca.
Piszemy tam wszystkie opłaty stałe jakie musimy wykonać w danym miesiącu, wszystkie zobowiązania finansowe, ich kwotę i odhaczamy, kiedy opłata została wykonana. Dzięki temu mamy pewność, czy nie zalegamy z opłatami.

 

Do naszych opłat stałych należą, m.in:
Telefon Asi
Telefon Dawida
Internet
Karnet na siłownię
Czynsz
Prąd
Fryzjer Dawida
6 liquidów

Poniżej spisujemy sumę jaką wydaliśmy na daną kategorię. Dzięki prowadzeniu zapisów przez kilka miesięcy wiemy już ile wydajemy pieniędzy na jedzenie chociażby w różnych porach roku. To daje nam też informację ile pieniędzy w poszczególnych porach roku możemy zaoszczędzić.
Wszystkie wydatki nieplanowane, to tak naprawdę nasze przyjemności. Nie odmawiamy ich sobie, ale staramy się kontrolować aby nie przegiąć. Prowadzenie tej kategorii radykalnie przyczyniło się do zwiększenia naszych oszczędności. Zobaczyliśmy ile pieniędzy marnujemy na głupoty. Teraz zakupy robimy zdecydowanie bardziej świadomie, zastanawiamy się, czy na pewno potrzebujemy tego produktu.

Na samym końcu robimy podsumowanie zysków i strat.
Sumujemy nasze dochody, sumujemy wydatki i sprawdzamy ile zaoszczędziliśmy (lub nie) w danym miesiącu.

 

pobierz plik: zapisy z budżetu domowego MARZEC 2019

(Visited 254 times, 1 visits today)